Historia IŁ-18 ze ZbytkowaSamolot ten został zakupiony w Polskich Liniach Lotniczych „LOT” w Warszawie i z lotniska na Okęciu został przetransportowany tutaj. 


W barwach PLL – „LOT” nasz IŁ-18 latał przez 29lat. Ostatni rejs odbył z Meksyku z miasta Acapulco. Trasę tę przemierzałpo raz 28 i ostatni.  


Wylatał bezawaryjnie 31 tysięcy 955 godzin i 15minut przemierzając łącznie 19 milionów 193 tysiące kilometrów. 


Od pasa startowego odrywał się  28 tysięcy razy, wznosząc się zprędkością 8m/sek.  


Jego cztery silniki turbośmigłowe o łącznej mocy 19 tysięcy koni mechanicznych unosiły samolot z łatwością  na wysokość 9300 metrów, ze średnią prędkością650 km/ godz.  


Silniki w  pierwszej godzinie lotu spalały około 7,5 ton nafty  lotniczej, zaś w następnych godzinach po około 5,5 tony.  Tankował jednorazowo 23,7 tony paliwa, co pozwalało mu na przelot 4000 km bez lądowania. 


Startował z prędkością 280 km/godz., do lądowania schodził z prędkością 180km/godz


Ciężar własny samolotu wynosi 32 tony 400 kilogramów, zaś dopuszczalny ciężar startowy wynosił 63 tony  700 kilogramów. 


Na pokład zabierał 110 pasażerów, dwie stewardessy, zaś w kabinie zasiadali:  


  • pierwszy pilot,  
  • drugi pilot,  
  • nawigator, 
  • inżynier pokładowy, 
  • dowódca statku (jeżeli odbywał się lot międzykontynentalny). 


Całkowita długość samolotu wynosi 36 m,rozpiętość skrzydeł 37,5 metra,wysokość od podłoża do górnej krawędzi steru kierunku wynosi 10,5 metra. 


Kadłub o konstrukcji stalowo-duralowej ma średnicę 3,5 metra. Cały jest hermetycznie zamykany, ponieważ na dużych wysokościach temperatura na zewnątrz dochodzi do minus 80 stopni C. 


Wewnątrz kabiny, dzięki klimatyzacji, temperatura była regulowana tak, aby pasażerowie mieli komfort klimatyczny, a zawartość tlenu w powietrzu była identyczna z tą, jaką mamy na ziemi (21%). 


Całkowita powierzchnia nośna samolotu wynosi 142 m2, co zapewnia łagodne unoszenie się w stratosferze. 

Nasz IŁ-18 przed wylądowaniem tu w Zbytkowie lądował w portach lotniczych Indii,Afryki, Japonii, na kontynentach obu Ameryk, przewoził rybaków na najdalsze łowiska oceanów, niósł pomoc mieszkańców Armenii, którzy dotkliwie odczuli trzęsienie ziemi. 


Latał w barwach rządowych, goszcząc na swym pokładzie najwyższych dostojników państwowych. Przewoził również prostych ludzi pracy ze Śląska do takich kurortów jak Burgas, Istambuł, Konstanca, DAMASZEK, Alepo w Syrii. 


W swej długiej karierze nigdy nie zawiódł załogi. 

Kliknij, aby edytować treść...

Ciekawostki o IŁ-18

  • W Polsce pierwsze 3 Iły-18W pojawiły się w marcu 1961r. podejmując loty na trasie Warszawa-Moskwa. Łącznie PLL LOT używały 9 samolotów tego typu (w wersji W i E), początkowo na liniach międzynarodowych, a później przesunięto je na linie krajowe. Ze służby wycofano je w 1986r. 


  • Iły-18 wykorzystywał też 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego.  Na Iłach-18 radzieccy piloci ustanowili wiele rekordów międzynarodowych. Łącznie do końca 1970r. zbudowano 565 egzemplarzy wersji cywilnych. 


  • Samolot wyróżniał się sporym jak na owe czasy bezpieczeństwem i komfortem lotu. Jego wadą był duży hałas w kabinie pasażerskiej i znaczne zużycie paliwa. Pojedyncze Iły-18 latają do dziś.
Wynajmę działkę sąsiadującą z restauracją samolot zlokalizowaną w miejscowości ZBYTKÓW/STRUMIEŃ
bezpośrednio przy ruchliwej trasie komunikacyjnej - głównej drodze prowadzącej na Wisłę  - A81. 

Działka obejmuje obszar 1200 m2. Dokładne położenie działki prezentuje zdjęcie poniżej.

Bardzo dogodne miejsce do rozpoczęcia działalności w zakresie prowadzenia własnego komisu lub innego interesu.

Lokalizacja obok skrzyżowania tuż obok sygnalizacji świetlnej. Doskonały punkt zwracający na siebie uwagę dzięki autentycznemu samolotowi IŁ-18 umieszczonemu obok działki.
W pobliżu stacja paliw.
Dogodne położenie działki:

25 km od miejscowości Ustroń 
35 km od miejscowości Wisła 
8 km od miejscowości Skoczów 
• w pobliżu znajduje się jezioro Goczałkowickie

Oferty i zapytania proszę kierować na maila restauracjasamolot@o2.pl  tel. 792-210-110

CENA: 1000zł netto
Kreator stron www - przetestuj!